15. august 2025

Vibe Nielsen optaget i Det Unge Akademi

Udnævnelse

Postdoc Vibe Nielsen er blevet optaget i Det Unge Akademi under Det Kongelige Danske Videnskabernes Selskab. Det Unge Akademi er en uafhængig platform, som giver nogle af landets dygtigste yngre forskere en stemme i offentligheden.

Det Unge Akademi har optaget otte nye medlemmer, som alle er fremragende, unge forskere i Danmark inden for hver deres fagområde. Blandt de optagede er Vibe Nielsen, som er postdoc på Glyptoteket og Institut for Kunst og Kulturvidenskab ved Det Humanistiske Fakultet på Københavns Universitet.

Vibe Nielsens forskning fokuserer på kolonitidens fortsatte påvirkning af museale samlinger, som hun har undersøgt igennem antropologisk feltarbejde på kunstgallerier, etnografiske museer og i botaniske haver. Hun er særligt interesseret i, hvordan arven fra kolonitiden håndteres i museumsmiljøer, igennem samtidskunstinstallationer og -performances, samt i museumstekster og anden skriftlig formidling. I sit nuværende forskningsprojekt Passion eller Politik? Carl Jacobsens kunstsamlinger i en socioøkonomisk og kulturpolitisk kontekst 1878-1914, støttet af Ny Carlsbergfondet, bygger hun videre på tidligere undersøgelser af museumssamlinger, stiftet i en tid præget af europæisk kolonialisme. I projektet udfolder hun nye perspektiver på udviklingshistorien bag Glyptotekets samlinger og de samfundsmæssige strømninger, der var med til at forme dem.

Vibe Nielsen ser frem til at engagere sig i Det Unge Akademi med en tilgang, der vil bidrage til akademiets aktiviteter med et internationalt perspektiv og antropologiske indsigter fra det Globale Syd. Med værdifulde erfaringer fra det ekstraordinære forskningsmiljø, som hun de seneste fire år har været en aktiv del af, igennem sit Research Fellowship på Pitt Rivers Museum og Linacre College, University of Oxford, glæder hun sig til at indgå i et stærkt tværfagligt netværk med kollegaer på tværs af akademiske discipliner.

Læs mere på Det Unge Akademis hjemme

Emner